Czyszczenie elewacji

Dlaczego warto zainwestować?

Dlaczego warto zainwestować?

Przekonujących argumentów jest co najmniej kilka. Kurz, spaliny, zadymienie czy zanieczyszczenia pochodzenia organicznego powodują, że ściany budynków nie tylko przestają efektownie wyglądać, ale też szybciej ulegają zniszczeniu. Na skutek korozji czy wpływu działań zjawisk pogodowych, struktura materiałów elewacji traci swoje właściwości i łatwiej poddaje się zabrudzeniom. Co więcej, w przypadku tynków strukturalnych czy porowatych, brud osadza się na ścianach jeszcze szybciej. Bardzo często, aby ukryć mankamenty elewacji, właściciele domów po prostu poddają ją malowaniu – inwestycji drogiej i czasochłonnej. Tymczasem w wielu przypadkach mycie i czyszczenie elewacji to zdecydowanie szybsze i tańsze, a przede wszystkim skuteczniejsze rozwiązanie.

Jak przebiega czyszczenie i o czym należy pamiętać?

Jak przebiega czyszczenie i o czym należy pamiętać?

Mycie elewacji budynku – jak często należy go dokonywać? To pytanie zadają sobie wszyscy właściciele domów, którzy stawiają na ich czystość i efektowny wygląd. W zależności od położenia nieruchomości oraz materiałów wykorzystanych do wykończeń ścian na zewnątrz, gruntowne mycie elewacji domu należy przeprowadzać co kilka sezonów. Czyszczenie elewacji to proces polegający na myciu gorącą wodą w optymalnej temperaturze pod odpowiednio dobranym ciśnieniem. Jego skuteczność potęguje wykorzystanie specjalistycznych środków chemicznych. Jednak należy pamiętać, że wybór preparatów jest uzależniony od rodzaju elewacji oraz występujących na niej zanieczyszczeń. Konserwacja elewacji budynku rozpoczyna się od wstępnego mycia wodą. Następnie dokonywane jest gruntowne czyszczenie, w razie konieczności uzupełnione o usuwanie uporczywych zabrudzeń szczotkami, niestwarzającymi ryzyka uszkodzenia powierzchni. Na koniec tynki mogą zostać zabezpieczone przed ponownym szybkim zabrudzeniem. Czyszczenie elewacji to tylko pozornie łatwa i bezproblemowa czynność. Tymczasem należy pamiętać o właściwym dobraniu środków, sprzętu myjącego oraz techniki mycia do rodzaju fasady oraz stopnia jej zabrudzenia. Nieprawidłowe przygotowanie do czyszczenia może zakończyć się kiepskim estetycznie efektem końcowym, a w najgorszym przypadku uszkodzeniem ścian. Może zatem planując mycie i czyszczenie elewacji, warto zwrócić się o pomoc do specjalistów?

Mycie elewacji, a materiał

Mycie elewacji, a materiał
AdobeStock_187316899

Elewacje aluminiowe

Mycie elewacji aluminiowych przebiega podobnie, jak w przypadku innych rodzajów fasad. Najczęstszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po specjalistyczny sprzęt, wodę demineralizowaną, a przy trudniejszych do usunięcia zanieczyszczeniach elewacji także dedykowane środki myjące. Fasady aluminiowe można czyścić praktycznie przez cały rok.

AdobeStock_186854851

Elewacje blaszane

Mycie elewacji blaszanych sprawdza się w przypadku obiektów przemysłowo-usługowych. Zwykle wystarczą trzy etapy, aby mycie elewacji blaszanych przyniosło oczekiwany skutek, a więc olśniewającą czystość i wydobycie głębi kolorów blachy. To mycie wodą, czyszczenie pianą powstałą na skutek reakcji specjalistycznych środków rozpuszczających zabrudzenia oraz szczotkowanie.

AdobeStock_340317709

Elewacje panelowe

Mycie elewacji panelowych to proces, który należy przeprowadzać ze szczególną skrupulatnością. Panelowe fasady są zbudowane z różnego rodzaju materiałów. Zatem ważne jest, jak najlepsze dobranie techniki, sprzętu i dostępnych środków, aby mycie elewacji budynku przyniosło pożądany efekt.

Ile to kosztuje?

Ile to kosztuje?

Najwyższą jakość mycia elewacji i jej ochronę zapewniają doświadczone w tej materii firmy. Wyspecjalizowany zespół szybko i skutecznie upora się z nawet najbardziej uporczywymi zanieczyszczeniami. Decydując się na mycie elewacji ceny odgrywają spore znaczenie i są uzależnione od wielu czynników. Najczęściej cena za mycie elewacji ustalana jest indywidualnie po przeprowadzonej analizie powierzchni fasady, jej specyfiki oraz stopnia zanieczyszczeń. W przypadku zabrudzeń biologicznych, chemicznych czy atmosferycznych, to jeśli chodzi o mycie elewacji cena za m2 będzie inna. Zwykle najtańsze jest czyszczenie zabrudzeń powstałych na skutek działań zjawisk pogodowych. To kwoty rzędu kilkunastu złotych. Cena za mycie elewacji pokrytej pleśnią, grzybami czy porostami to około 25 zł za m2. Największy wydatek wiąże się z usuwaniem z fasad plam olejnych i farb. W tym przypadku kwoty mogą dochodzić do 30 zł za m2. Poza tym elewacje dzielą się na kilka typów, a do każdej z nich należy podejść indywidualnie.