Czyszczenie fotowoltaiki

Zatroszcz się o swoją instalację

Zatroszcz się o swoją instalację

Panele fotowoltaiczne to coraz częstszy widok na dachach domów, a nawet obiektach użyteczności publicznej w Polsce. Duża popularność rozwiązań tego rodzaju wiąże się przede wszystkim ze sporymi oszczędnościami na energii elektrycznej. Warto jednak pamiętać, że optymalną efektywność paneli słonecznych zapewnia utrzymanie ich w doskonałym stanie, bez narażania na uszkodzenia czy zanieczyszczenia. Dlatego podczas eksploatacji fotowoltaiki warto uwzględnić systematyczne mycie paneli PV, aby zagwarantować ich maksymalną wydajność.

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych – czy to konieczne?

Czyszczenie paneli fotowoltaicznych – czy to konieczne?

Czy można myć panele fotowoltaiczne? Oczywiście, że tak! Mycie paneli słonecznych z pewnością pomoże uniknąć ryzyka spadku ich efektywności, a nawet nieodwracalnego uszkodzenia. Dlaczego? Jeśli panele fotowoltaiczne nie będą regularnie myte, wówczas nadmiar zanieczyszczeń stworzy warstwę nieprzepuszczalną dla światła, a wydajność rozwiązań może spaść nawet o kilkudziesiąt procent. Stopień zanieczyszczeń uzależniony jest od punktu, w którym znajduje się budynek wyposażony w panele fotowoltaiczne. Zalecana częstotliwość mycia fotowoltaiki będzie inna dla domów stojących przy drodze, a inna przy gęstszej zabudowie. Źródłem brudu są między innymi: kurz, zadymienie, pyłki roślin, liście drzew czy ptasie odchody, z którymi nie zawsze skutecznie upora się deszcz bądź wiatr. Punktowe zabrudzenia stanowią ogromne ryzyko awarii całego modułu, nie dopuszczając do ogniw promieni słonecznych. Jeśli zależy nam, aby sprawnie i przez długie lata funkcjonowały panele fotowoltaiczne mycie jest po prostu inwestycją, która z pewnością pomoże to osiągnąć.

Mycie paneli to inwestycja!​

Mycie paneli to inwestycja!

Firma czy samodzielne działanie?

Firma czy samodzielne działanie?

W trosce o panele fotowoltaiczne czyszczenie jest działaniem, które należy powierzyć doświadczonym specjalistom. Przede wszystkim należy podkreślić, że samodzielne mycie paneli słonecznych przez niewykwalifikowaną osobę nie należy do najbezpieczniejszych czynności. Wiąże się ona z pracami na wysokości, które wymagają precyzji i zachowania szczególnych środków ostrożności. W końcu panele PV są instalacją elektryczną pod napięciem. Zatem jednym z istotnych czynników bezpiecznego użytkowania jest realizacja usługi takiej jak mycie paneli słonecznych przez wyspecjalizowaną firmę. Mycie fotowoltaiki na własną rękę może wiązać się z utratą gwarancji oraz ryzykiem uszkodzenia instalacji. Warto mieć na uwadze, że czyszczenie paneli fotowoltaicznych to usługa, której nie świadczy ekipa montażowa, a posiadający odpowiedni sprzęt i doświadczenie serwis. Specjaliści w tym zakresie wiedzą jak czyścić panele fotowoltaiczne z zachowaniem wszelkich prawidłowości. To gwarancja prawidłowo i skutecznie przeprowadzonej pracy.

Technologia IONIC

Technologia IONIC

Ile kosztuje mycie paneli fotowoltaicznych?

Ile kosztuje mycie paneli fotowoltaicznych?

Aby mieć pewność, że praca zostanie wykonana profesjonalnie, najlepiej zwrócić się o pomoc do specjalistycznych firm, które wiedzą jak myć panele fotowoltaiczne na dachu, skutecznie i bez ryzyka ich uszkodzenia, a wiedzę potrafią przekuć na fachową praktykę. Decydując się na czyszczenie paneli fotowoltaicznych cena będzie uzależniona od kilku czynników. Znaczenie ma między innymi powierzchnia do mycia, umiejscowienie, wysokość na jakiej znajduje się instalacja czy stopień zabrudzenia. Po zebraniu tych informacji przez firmę zajmującą się czyszczeniem fotowoltaiki, dokonywana jest indywidualna wycena. Ponadto, mycie paneli fotowoltaicznych koszt może być ustalony dla każdego pojedynczego modułu albo obliczany na podstawie całej powierzchni – za metr kwadratowy. W pierwszym przypadku waha się w granicach od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za sztukę. Z kolei przeciętne ceny za mycie paneli słonecznych oscylują w przedziale od kilku do kilkudziesięciu złotych za metr kwadratowy.

Mycie fotowoltaiki

Mycie fotowoltaiki

* BON NA MYCIE PANELI – Pakiet 2-3 myć do wykorzystania w ciągu 12 miesięcy

Oblicz ile wyniosą koszty dla Twojej powierzchni!

Mycie fotowoltaiki – o czym należy pamiętać?

Mycie fotowoltaiki – o czym należy pamiętać?

Jak myć panele fotowoltaiczne na dachu? Przede wszystkim z zachowaniem szczególnej ostrożności i przestrzeganiem przepisów BHP. To czynność wymagająca precyzji, doświadczenia oraz odpowiednio przygotowanego sprzętu. Nie mogą to być jednak myjki ciśnieniowe ani szorstkie szczotki i gąbki. W przypadku pierwszych, bardzo wysokie ciśnienie może przyczynić się do powstania mikrouszkodzeń instalacji. Z kolei niedostosowane akcesoria szorujące mogą porysować delikatną powierzchnię paneli słonecznych. Przeciwwskazaniem podczas konserwacji fotowoltaiki są też silne detergenty, które mogą wejść w niepożądane reakcje chemiczne z materiałami wykorzystywanymi do produkcji modułów. Najlepiej sięgnąć po czystą wodę, na przykład demineralizowaną. Do czyszczenia fotowoltaiki zaleca się szczotki z miękkich tworzyw. Sprzęt myjący powinien być wykonany z nieprzewodzących prądu materiałów. Mycie paneli fotowoltaicznych najlepiej przeprowadzać sezonowo, wiosną albo jesienią. Warto również pamiętać, że optymalną porą na mycie paneli PV jest wieczór lub rano, ponieważ nie są one wtedy nagrzane i nie dojdzie do niebezpiecznych naprężeń termicznych. Osobny rozdział stanowi czyszczenie paneli fotowoltaicznych ze śniegu. Zalegający śnieg, ograniczający wydajność instalacji, najlepiej zamiatać przy użyciu delikatnych narzędzi, które nie uszkodzą paneli.